Výstava "Dráteník na vsi"Zobrazit a tisknout plakát
Místo konání: |
Spolkový dům Karla Pollaka (špýchar) Olbramovice Olbramovice 259 01 | |
Obec Olbramovice ve spolupráci se členy Cechu českomoravských uměleckých dráteníků Vás srdečně zve do Spolkového domu Karla Pollaka ve špýcharu na velkou tematickou výstavu o drátenictví. Představí historii kdysi výhradně mužského řemesla a především jeho dnešní podobu. Historie drátu sahá až do pravěku, kdy se používal k výrobě šperků, spon, záušnic, zdobily se jím zbraně a heftovala rozbitá keramika, ve středověku chránila rytíře drátěná košile. Přijďte si připomenout dobu, kdy věci měly svou cenu a vy-platilo se je opravit, dozvíte se, proč se drátovalo i nové nádobí. Rozbité nádobí chodili spravovat slovenští dráteníci, jejichž prodej-ním artiklem byly také pasti na myši a drobné nádobí.
Seznámíte se s tradičními technikami i s oblastmi, odkud staré řemeslo pochází a kam všude se rozšířilo. Dozvíte se, že dráteníci neputovali jen ode vsi ke vsi, ale že od 19.století zakládali dílny ve městech a prodávali své vý-robky podle katalogů. K vidění budou historické výrobky nejen z černého drátu od anonymních tvůrců, ale i práce známého autora. Vázu z mosazného drátu zhotovil oso-bitou filigránskou technikou zvanou haklování dráteník ověnčený mezinárodními cenami, Josef Holánik z Dlhého Pole nedaleko Žiliny, před více než 100 lety.
Výstava ukáže tvorbu dvanácti českých a šesti slovenských autorů, kteří používají jak tradiční drátenické techniky, tak vlastní autorské postupy. Zatímco dřív se drátovalo prasklé hliněné nádobí a vyráběly potřeby pro kuchyni, domácnost a hospodářství, dnes se drátuje pro radost, z úcty k doved-nosti předků a touhy uchovat tradici. Dnešní dráteníci se řemeslo učili na lidové konzervatoři, od slo-venských kolegů, na kurzech Petra Musila a dalších mistrů cechu, mnozí jsou samouci. Drátují nejen hrnce a vajíčka, ale dokážou z drátu vyrobit téměř cokoliv. Na výstavě můžete spatřit drátěné koně či ptáky, hady a žáby, kohouty, slepice a kočky, ale i dopravní prostředky – kolo, motorku, automobil, ale i trakař nebo žebřiňák. Některé věci jsou vyrobeny na zakázku, lokomotivu od Miroslava Chaloupky proto můžete spatřit jen při vernisáži, pak poputuje k novému majiteli. Uvidíte nejen množství praktických předmětů do domácnosti vyrobených podle historických vzorů – mísy, košíky, věšáky, podložky pod hrnce, pasti na myši, ale také sochy či obrazy z drátu - stromy, květiny, krajinu a dokonce domy. Holčičky ocení nábytek pro panenky od Jaroslava Frka či koně Ladislava Šlechty, kluci auta, trakaře či větrný mlýn od Ladislava Lokajíčka, muži bez rozdílu věku ocení motorky Kejvačku a Péráka. Ženy se mohou shlížet v zrcadle Moniky Sochůrkové, všechny pobaví drátenický komiks.
Svou tvorbu představí Jitka Dvořáková z Prahy, Miroslav Chaloupka z Neratova, Ladi-slav Lokajíček z Plesné u Chebu, Jaroslav Pahorecký z Volar, Josef a Věra Pichovi z Mi-levska, Hana Řepková a Monika Sochůrková z Prahy, Krasava Šerkopová z Rudoltic u Lan-škrouna a Ladislav Šlechta z Harachova, autor vozu s koňmi na plakátu. Výstavu doplní díla zakládajících členů cechu Jaroslava a Dany Frkových a slovenských dráteníků Rozálie, Mateje a Štefana Ďurčatových, Eriky Majerské a Olgy Obertové. Jejich práce jsou zastoupeny v drátenických sbírkách Považského muzea v Žilině a v soukromých sbírkách u nás i v zahraničí. Slovenští dráteníci přivezou i malou ukázku z nejús-pěšnější výstavy považského muzea v Žilině Kohútik jarabý, která pro velký zájem putovala po Slovensku a okolních zemích tři roky.
V neděli 22. května 2016 ve 13 hodin bude výstava zahájena za účasti většiny vystavujících dráteníků. Na vernisáži vystoupí žáci z olbramovické základní školy. Následovat bude slovo o historii a ukázka drátenického řemesla v praxi. Dráteníci vám vysvětlí způsob práce a nechají i něco vyzkoušet. K prodeji s sebou budou mít některé své výrobky, další si u nich můžete objednat.
Výstava bude přístupná až do 25. srpna 2016. Bude otevřená vždy ve středu 15 – 18 hodin a v sobotu 13 - 16hodin, mimo tuto dobu na vyžádání na telefonu 733 324 811 u paní Zoulové.
Dílny pro děti, kurzy pro dospělé a komentované prohlídky pro školy či skupiny bude možné objednat na mailu jitkatomaskova@seznam.cz nebo hanka.repkova@email.cz. V letních měsících budou o některých nedělích na výstavě k vidění ukázky řemeslné výroby a možnost si řemeslo vyzkoušet.
Aktuální informace k výstavě najdete na facebookových stránkách Drátování JD.
Výstavu pro Spolkový dům Karla Pollaka v Olbramovicích připravila Hana Řepková z Cechu česko-moravských uměleckých dráteníků.
Pořadatel
Termíny konání
Datum konání | Hodina začátku | Poznámka |
---|---|---|
22.5. - 25.8. | 13:00 | Bude otevřená vždy ve středu 15 – 18 hodin a v sobotu 13 - 16hodin, mimo tuto dobu na vyžádání na telefonu 733 324 811 u paní Zoulové |
Bude otevřená vždy ve středu 15 – 18 hodin a v sobotu 13 - 16hodin, mimo tuto dobu na vyžádání na telefonu 733 324 811 u paní Zoulové